Make your own free website on Tripod.com

 T E R i M L E R

İNTERNETTE SIKÇA KULLANILAN TERİMLER ;

Firewall = Her eve lazım cinsten, olmazsa olmaz bir şey. Türkçe karşılığı ateşten duvar anlamına gelmektedir. Firewall ın temel görevi internette güvenliği sağlamaktır. Firewall programı bilgisayarda bulunan yani internet üzerinden byte(veri) alış verişi sağladığımız portları kontrol ederek, bize yani bilgisayarımıza karşı yapılan tüm saldırıları takip ederek bunu engeller. İnternette güven içinde surf yapmak istiyorsanız bilgisayarınızda iyi bir firewall bulundurmalısınız. Son zamanlarda piyasadan dolaşan en iyi firewall programı ConSeal PC FIREWALL. ßu programa http://www.signal9.com adresinden elde edebilirsiniz.

İP Numarası = IP İnternet Protocolun kısaltmasıdır. IP Protocol internetin temel taşıdır. İnternete bağlanan her bilgisayarın bir IP numarası vardır ve bir bilgisayar diğerine IP numarası sayesinde ulaşır.

Host = Network üzerinde diğer makinalara servis veren herhangi bir makina.

İRC = İnternet Relay Chat in kısaltmasıdır. İnteret üzerinde çok kullanıcılı sohbet ortamları.

İntranet = Firma içinde bildiğimiz internet yazılımlarının kullanıldığı sadece firmaya özel network.

Cookie = İnternette en çok kullanılan anlamıyla, Web Server tarafından Web Browser e gönderilen, Browser tarafından save edildikten sonra Server dan yapılan ek istemler sırasında tekrar server a gönderilen bilgidir. Cookie ler login yada registration ilgileri, alişveriş kartı vs. gibi bilgileri içerebilirler.

Domain Name = ßir internet sitesini tanımlayan adres. Örn; www.xxx.com.tr gibi.

URL = Uniform Resource Locatorun kısaltmasıdır. Web in bir parçası olan bir kayanğın adresini belirtmek için kullanılan standart.

FTP = File Transfer Protocol un kısaltmasıdır. Çeşitli sistemler arasında dosya aktarımı yapılmasını sağlamak için kullanılan bir protokol.

ßrowser = Web sayfalarını ziyaret etmek için kullanılan program. Örn; İnternet Explorer, Netscape gibi.

ßps( Bits-Per_Second) = İki bağlantı noktası arasında verinin ne kadar hızlı transfer edildiğinin göstergesi. Örneğin bir 56.600 bir modem saniyede 56.600 bit transfer edebilir.

56 K Line = Saniyede 56.000 bit taşıyabilen telefon hattı (leased-line). Bu hızda 1 MB dosya yaklaşık olarak 3 dakikada gelir.

ßyte = Tek bir karakteri temsil eden bit kümesi. 1 ßyte 8 bitten oluşur.

FAQ = Sıkca Sorulan Sorular

Ping nedir?

<O:PPing, teknik anlamda TCP/IP protokolünün bir parçası olan ICMP’nin “Echo” paketlerine verilen bir addır. Genel anlamda ise, internet (veya herhangi bir ağ ortamı) üzerinde yer alan bir PC ile aramızdaki bağlantı hızını ölçmeye yarar. Ping’lediğimiz bir PC’den 1-2 saniye içinde cevap alıyorsak, bağlantımızın hızlı ve sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Cevap 15 saniyede geliyorsa; hatlara ve İSS’lere sinirlenmemeye çalışarak taramayı daha uygun bir zamana bırakmak en uygun çözüm olacaktır.

SPAM NEDİR?

SPAM, tanımadığınız bir kaynaktan gelen ve normal şartlar altında okumak istemeyeceğiniz reklam, ilan, vs türü bilgiler içeren E-mail demektir.

 Ana sayfa